Hızlı 3D Prototip Üretimi

3D Hızlı Prototipleme üç boyutlu bilgisayar destekli tasarım (CAD) verileri kullanarak fiziksel modellerinin hızlı imalatını gerçekleştirmektir .

3D Hızlı Prototip Üretimi nedir?

3D Hızlı Prototipleme üç boyutlu bilgisayar destekli tasarım ( CAD ) verileri kullanarak fiziksel modellerinin hızlı imalatını gerçekleştirmektir . 

3D Hızlı Prototipleme teknikleri çoklu avantajlar sunar. Örneğin:

  • Tasarım fikirlerinin hızlı ve etkili iletişimini sağlar,
  • Tasarımların şekil ve fonksiyon açılarından doğrulanmasına yardım eder,
  • Birden çok tasarım tekrarlamalar ile hızlı çalıştırmayeteneği ile Büyükşehir tasarım esnekliği,
  • Daha az üretim tasarım kusurları ile daha iyi son ürünler alınabilir,

3D Prototip Üretiminin Tarihçesi:

3D Hızlı Prototipleme sistemleri stereolitografi tekniği , lazer teknolojisi kullanılarak (SLA) , morötesi ışığa duyarlı sıvı polimer katmanları katılaşan bir işlemin tanıtımı ile 1987 yılında ortaya çıkmıştır. Daha sonra Katmanlı Biriktirme Modelleme ( FDM ) , Selektif Lazer Sinterleme (SLS) ve Lamine Nesne İmalatı  vb.  diğer hızlı prototipleme teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır.

3D Prototipleme Nasıl Çalışır?

Ayrıca 3D yazdırma olarak bilinen Hızlı Prototipleme , bir katmanlı üretim teknolojisidir . Süreç modelleme veya bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı bir sanal tasarım alarak başlar . 3D yazdırma  makinesi CAD çizim verileri okur ve sıvı , toz, ya da tabaka malzemesinin birbirini takip eden tabakalar belirlemektedir - kesitlerin bir dizifiziksel model kurma . CAD modeli sanal bir kesite tekabül eden bu tabakalar , otomatik olarak son şeklini oluşturmak için bir birleştirilir.

3D Hızlı Prototipleme makinesi için CAD yazılım çevirmek için ,STL dosya biçimi olarak uygulanan , standart bir veri arabirimi kullanır . STL dosyası üçgen esaslarını kullanarak orjinal şekle yaklaşma prensibini kullanmaktadır.

Kısaca, 3D Hızlı Prototipleme sistemleri, birkaç saat içinde 3D ​​modeller üretebilir. Bu makine kullanılan tipine ve üretilen model boyutuna ve sayısına bağlı olarak farklılık gösterebilir.