FS421M.

FS421M

ORTA-BÜYÜK ÖLÇEKLİ, SÜREKLİ ÜRETİM
METAL 3D İMALAT SİSTEMİ

CAMS - Continuous Additive Manufacturing Solution : Sürekli Eklemeli İmalat Çözümü, eklemeli imalatın gerçek üretime doğru artan hareketine ve ayrıca Endüstri 4.0 gibi geleceğin üretim modellerine odaklanarak geliştirilmiştir. CAMS vizyonu, herhangi bir endüstriyel üretim tesisine entegre olabilen dikey ölçeklenebilirlik ve modülerleştirme yoluyla sürekli 3D üretimi sunmaktır. FS421M, endüstriyel ölçekli seri üretim için CAMS konsepti altında tasarlanan ilk metal sistemdir.


KULLANIM ALANLARI: Otomotiv, imalat sanayi, havacılık, savunma, medikal


DOĞRUDAN İMALAT İÇİN GELİŞTİRİLDİ

FS421M lazer-metal eritme sistemi, endüstriyel seviyede sürekli üretim yapmaya yönelik geliştirilmiştir. 425x425x420 mm imalat hacmi ile FS421M, çok çeşitli metal/alaşım tozlarından, büyük ve karmaşık metal parçalar üretebilir. Çoklu lazer ve tamamen dijital optik sistemlerle birleştirilmiş büyük imalat zarfı, yüksek üretim hızı sağlar. Dahili ray sistemi sayesinde yapılar arasında çok hızlı silindir değişimi mümkündür. 

VERİM + GÜVENLİK

FS421M, tamamen yeni bir kapalı devre toz taşıma sistemi ile donatılmıştır. Toz tedariği, taşıma, besleme ve geri dönüşümün tümü tek bir inert sisteme entegre edilmiştir. FS421M'nin güçlü ve son derece verimli hava filtreleme sistemleri, reaktif malzemelerin işlenmesine olanak tanırken, yüksek kapasitesi ve kendi kendini temizleme özelliği, filtre değişimleri arasında daha uzun süre kullanıma izin verir.


AÇIK PLATFORM

Tüm Farsoon sistemleri gibi FS421M, kullanıcılarına tam bir çalışma özgürlüğü sağlar. Bu, kullanıcı için tüm makine parametrelerinin kilidinin açıldığı ve metal eklemeli imalat söz konusu olduğunda daha önce imkansız olan özgürlük ve esneklik seviyelerine izin veren açık bir malzeme politikası anlamına gelir. Ayrıca özgün, lisanslı Farsoon yazılımı, hem gelişmiş bir kullanıcı arayüzü hem de günlük kullanım için dokunmatik ekran tabanlı üretim arayüzü ile kullanım kolaylığı sağlar.


MAKİNE ÖZELLİKLERİ

  FS421M FS421M-2
Cihaz Boyutları (ExBxY) 2770×3220×2350 mm
İmalat Hacmi1 (ExBxY) 425×425×420 mm (platform kalınlığı hariç)
Ağırlık Yaklaşık 3450 kg (tek lazer)/ 3500 kg (çift lazer)
Katman Kalınlığı 0.02 - 0.1 mm
Tarama Hızı   Maks. 15.2 m/s
Lazer Fiber lazer, 1 x 500W  Fiber lazer, 2 x 500W
Tarayıcı Dinamik odaklama
Ortalama İnert Gaz Tüketimi  3-5 L/dk (Argon/Azot)
İşletme Sistemi 64 bit Windows 10
Kapsamlı Yazılımlar BuildStar®, MakeStar®
Yazılım Özellikleri Açık makine parametreleri, canlı-imalat parametre modifikasyonları, üç boyutlu görselleştirme, tanı işlevleri
Veri Dosyası Formatı STL
Güç Avr./Çin: 400V±10%, 3~/N/PE, 50Hz, 32A (tek lazer) / 30A (çift lazer)
Çalışma Ortam Sıcaklığı 22-28℃
Başlıca Malzemeler 316L, HX, HAYNES 230*, IN718, IN625, AlSi10Mg, AlMgScZr, TA15, Ti6Al4V, CuSn10, ve dahası

1 İşlevsel yapı hacmi parça geometrisi ve malzemelere bağlı olabilmektedir.
* Validasyon sürecinde


FS421M METAL LAZER ERGİTME SİSTEMİ

1- YÜKLEME İSTASYONU

FS421M'nin yükleme istasyonu modülü, sistemin sol tarafında bulunur. Toz hammaddenin bulunduğu "kartuş", dahili bir yarı-otomatik konveyör ile elektrikli kapı tarafında kolayca yüklenir. Kullanıcı, konveyörün hareketini kontrol edebilir. 

2- İMALAT İSTASYONU

İmalat istasyonu modülü, sinterleme işleminin gerçekleştiği yerdir. Kartuş yerleştirildikten sonra, önceden hazırlanmış paketleme dosyaları, Farsoon'un BuildStarTM işletim yazılımına yüklenecek ve ardından baskı süreci başlayacaktır.

3- FİLTRELEME SİSTEMİ

Reaktif metallerle uyumlu devirdaim filtreleme sistemi, sinterleme esnasında oluşan duman ve toz karışımının filtrelenmesini sağlar. Uzun ömürlü olarak tasarlanmıştır.

4- AYIRMA İSTASYONU

İmalatı biten imalat silindiri, forklift aracılığıyla ayırma istasyonuna taşınır. Tamamen kapalı ve sızdırmaz ayırma istasyonu içerisindeki parçalara, ön ve arka taraftan ulaşılabilir. Böylece, birden fazla personel eş zamanlı olarak, inert gaz altında parçaların tozdan ayrıştırılma işlemini gerçekleştirebilir.

5- TOZ TEDARİK SİSTEMİ

FS421M Toz Besleme Sistemi, inert gaz koruması altında verimli toz aktarımını sağlar. Önce; ayırma istasyonundan aldığı kullanılmış tozları elek sistemine gönderir, daha sonrasında tazelenmiş tozları FS421M'nin besleme silosuna otomatik olarak aktarır.

6- ELEME İSTASYONU

Büyük parçacıkları filtrelemek için taşma ve toz geri kazanım haznelerinden elde edilen tozların verimli bir şekilde elenmesini sağlayan titreşimli bir özel elek sistemidir. Yenilenmiş toz haznesinde toplanan metal tozu, toz beslemesi için tekrar kullanılabilir.