3D Tarayıcılar

3D tarayıcı, şekli ve muhtemelen görünümü (ör. Renk) hakkında veri toplamak için gerçek dünya nesne veya ortamını analiz eden bir cihazdır. Toplanan veriler daha sonra dijital üç boyutlu modeller oluşturmak için kullanılabilir.
 
Bu 3D tarama aygıtlarını oluşturmak için birçok farklı teknoloji kullanılabilir; Her teknoloji kendi sınırlamaları, avantajları ve maliyetleri ile birlikte gelir. Sayısallaştırılabilen nesne türünde birçok sınırlama halen mevcuttur; örneğin, optik teknolojiler, parlak, aynalı veya şeffaf nesnelerle ilgili birçok zorluklarla karşılaşmaktadır. Örneğin, endüstriyel bilgisayarlı tomografi taraması, yıkıcı olmayan testleri uygulayarak dijital 3D modeller oluşturmak için kullanılabilir.
 
Toplanan 3D veriler çok çeşitli uygulamalar için yararlıdır. Bu cihazlar, eğlence endüstrisi tarafından film ve video oyunları üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknolojinin diğer yaygın uygulamaları arasında endüstriyel tasarım, ortez ve protez, ters mühendislik ve prototipleme, kalite kontrol / inceleme ve kültürel eserler dokümantasyonu bulunmaktadır.