Lazer Tarama.

Lazer Tarama

Firmamız önde gelen yüksek hassasiyetli 3 boyutlu tarama ve ölçümleme sistemlerinin distribütörüdür. Bu makineleri ithal ettiği gibi, karmaşık parçaların muayenesi, analizi ve tersine mühendislik hizmetlerini sunmaktadır.

Deneyimli çalışanlarımız, hız ve kalitenin rekabete dayalı olan piyasada üreticilere çok önemli bir avantaj sağladığının bilincindedirler.  

Hızlı ve doğru veri temininin yanı sıra, bu verilerin kullanışlı ihtiyaçlarınıza uygun olmasına özen gösteririz. Hizmetlerimizle size zaman kazandırdığımızda size aynı zamanda para ve karlılık kazandırmış olmaktayız. İşlem yaptırmak istediğiniz parçalar çok küçük ya da çok büyük olabilir fakat bu, size sunacağımız hizmetin kalitesini etkilemez.

Kusursuz ve hızlı veriler standart olarak sunulur. Projelerinizi anlama ve müşteri etkileşimli ilerleme sayesinde mükemmel sonuçlar elde edilir.

3D Lazer Tarama Nedir?

3D lazer tarama, bir lazer ışığının yardımıyla fiziki objelerin temas ve tahribat olmaksızın dijitalleştirilmesi teknolojisidir. 3 boyutlu lazer tarayıcılar objenin yüzeyinden nokta bulutları oluşturur. Diğer bir deyişle, fiziksel bir objenin tam olarak (şekil ve ölçüler birebir alınarak) bilgisayar ortamına 3 boyutlu olarak aktarılmasıdır.

3B lazer tarayıcılar küçük ayrıntıları ve serbest şekilleri ölçerek yüksek hassasiyette bir nokta bulutu oluşturur. Lazer tarama, konturlu ve karmaşık geometrilerin ölçülmesinde geleneksel yöntemlere göre büyük avantaj sağlar çünkü karmaşık parçalarda geleneksel ölçümleme ve dokunarak ölçümleme metotları pratik değildir ve de çok fazla verinin bilinmesini gerektirir.

Lazer Tarama ile veri toplama

Taranacak obje dijitalleştirme yatağına konur. Özelleştirilmiş yazılım, lazer kolunun obje çevresinde hareket etmesini sağlar. Lazer kolu objenin yüzeyine bir lazer ışığı yansıtır ve lazer kolu objenin etrafında dönerken 2 adet sensör kamerası değişen mesafeyi ve şekli sürekli olarak  3 boyutlu (XYZ) kaydeder.

Verilerin sonlandırılması

Taranan obje, bilgisayar ortamında milyonlarca nokta bulutu olarak görünür. Bu işlem çok hızlı ve çok hassastır. Saniyede 750.000 nokta oluşturulabilir (± 12.5 mikron a kadar).

Modelleme tercihi uygulamaya bağlıdır

Çok büyük bir nokta bulutunun oluşturulmasının ardından bu noktalar objenin bilgisayar ortamında uygulamay bağlı olarak farklı yazılımlar sayesinde 3 boyutlu temsiline dönüştürülür.

Nokta bulutu verisinin muayene için kullanılması

Elde edilen veriler parçanın muayenesi için kullanılacaksa, bu veriler tasarımcının nominal değerleriyle karşılaştırılabilir. Bu karşılaştırma sonucunda PDF formatında renkli bir sapma haritası oluşturulur ve de bu renkli haritada orjinal tasarım ve tarayıcıdan elde edilen veriler karşılaştırılır.

Tersine mühendislik için CAD modellemesi

Lazer tarama, tersine mühendislik işlemleri için en hızlı, en doğru ve en kolay yöntemdir. Özel bir yazılım sayesinde nokta bulutları aracılığıyla parçanın 3D CAD modeli oluşturulur. Elde edilen CAD modeli parçanın tekrar üretilebilmesi için tüm hassas ayrıntıları içerir ve bu CAD model, küçük bozuklukların giderilmesi ve parçanın mükemmelleştirilmesi için düzenlebilir. Voksel size uygulamanız için gerekli olan bir model yüzeyi ya da daha karmaşık bir parçanın katı modelini sunabilir.