3D Yazıcı ile Üretilen ilk Şoförsüz Otobüs Hizmete Girdi

3D baskı otobüs Olli uzun vadede akıllı, güvenli ve istikrarlı bir ulaşım çözümü sunuyor.
3D Yazıcı ile Üretilen ilk Şoförsüz Otobüs Hizmete Girdi.

3D Yazıcı ile Üretilen ilk Şoförsüz Otobüs Hizmete Girdi

“Local Motors” şirketinin 3D yazıcı ile imalatını gerçekleştirdiği şoförsüz otobüs” Olli”, Amerika’nın başkenti Washington'da yollara çıktı.

Ulaşımını 3D baskı otobüs ile sağlamak isteyen yolcular, "Uber" benzeri bir akıllı telefon uygulaması ile yerlerini Olli'ye bildiriyor. Olli, yolcuları bulundukları yerden alarak istedikleri yere bırakıyor. 

IBM Watson Internet of Things ile işbirliği içerisinde üretilen 12 yolcu taşıma kapasiteli 3D baskı akıllı otobüsün güvenli bir sürüş için 30 sensörü bulunuyor.

 

3D baskı Otobüs; yolcuların, yol güzergahlarıyla ve turistik mekanların tarihleriyle ilgili sordukları sorulara cevap verebilmesini sağlayan bir zengin veritabanına sahip sistemi de bünyesinde bulunduruyor.

"Geleceğe Yönelik Bir Ulaşım Çözümü"

Local Motors’un kurucusu John B. Rogers Jr. amaçlarının Olli ile uzun dönemde akıllı, güvenli ve istikrarlı bir ulaşım çözümü oluşturmak olduğunu söyledi. 

Şirket, yine uzun dönemde dünya çapında yüzlerce mikro fabrika kurarak Olli'nin 3D yazıcı teknolojisi ile seri üretimine başlamayı planlıyor.